Najnowsze hasła

BORÓWEK, gm. Żółkiewka

==BORÓWEK==, gm. Żółkiewka, pow. Krasnystaw Wieś położona na wschodnim skraju gminy Żółkiewka, w obrębie Wyniosłości Giełczewskiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1470. W 1564 roku było tutaj 3 łany użytków i 1 rzemieślnik. Dzieje wsi w XVII i XVIII wieku nie są znane. Spis z 1827 roku notował wieś w parafii Gorzków i liczyła wówczas 6 domów oraz 51 mieszkańców. W 1768 roku Borówek należał do Franciszka Tuszewskiego, po którym prawdopodobnie przejął go na drodze kupna Józef Fedorowicz. Ten w 1798 roku sprzedał wieś za 22 tys.

Olszanka (gmina Krzczonów)

Olszanka to wieś w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Krzczonów, której sołtysem jest Irena Krystyniak. Powierzchnia miejscowości wynosi 7,07 km2. Olszanka leży na północnym skraju Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką o tej samej nazwie i jej dopływem Strużką.

Olszanka (dopływ Radomirki)

Olszanka - piękna rzeczka o długości 7 km, będąca dopływem Radomirki. Wypływa we wsi Piotrkówek, w niewielkim lesie zwanym "Dadyjką". Dalej kieruje się ku wsi Olszanka, Po drodze przepływa przez las o nazwie "Bargłowy". Za lasem wpływa do wsi Majdanek, wchodzącą w skład Olszanki. Potem płynie pod mostem na drodze powiatowej nr 2272L Lublin-Krzczonów.

Gdzie król chodził piechotą czyli ... "Jaśnie Państwo w kąpieli"

17 kwietnia br. o godz.12.00 w sali wystaw czasowych (Teatralnia) Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostanie otwarta wystawa „Jaśnie Państwo w kąpieli. Akcesoria toaletowe w XIX i XX wieku”. Prezentowane na niej eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnej. Kozłowieckie wystawy wielokrotnie przybliżały różne dziedziny życia codziennego – pokazywaliśmy kuchnię, kredens, obyczaje związane z ucztowaniem, sposoby spędzania wolnego czasu, życie w podróży.

OSZCZÓW, gm. Dołhobyczów

OSZCZÓW, gm. Dołhobyczów, pow. Hrubieszów Wieś położona w środkowej części gminy Dołhobyczów, w obrębie Grzędy Sokalskiej. Po raz pierwszy miejscowość wymieniona jest w 1409 roku, kiedy występował Mikołaj Żądło z Jezior i Oszczowa, podczaszy warszawski. W 1444 roku wieś była w posiadaniu Pawła z Oszczowa, natomiast w 1458 roku właścicielem został Krystyn, żonaty z Małgorzatą z Waręża. W 1468 roku Krystyn z Oszczowa, Jan z Honiatyna, Mikołaj z Oskierczyc, Jan Bielawa z Rulikowa i Jan z Horoszczyc ufundowali we wsi kościół p.w. św. Barbary i św. Leonarda oraz parafię łacińską.

HULCZE, gm. Dołhobyczów

HULCZE, gm. Dołhobyczów, pow. Hrubieszów Wieś położona w środkowej części gminy Dołhobyczów, nad rzeką Warężanką, w obrębie Grzędy Sokalskiej. Około 1449 roku w źródłach występowała Małgorzata oraz jej syn Klemens z Chochlowa i Hulcza. W 1472 roku wieś razem z Chochlowem (obecnie Chochłów) liczyła 5 łanów użytków, młyn i karczmę, trudno jednak określić ile liczyło Hulcze. Dobra te należały wówczas do Goździów herbu Gozdawa.

KRYŁÓW, gm. Mircze

==KRYŁÓW==, gm. Mircze, pow. Hrubieszów Wieś położona na wschodnim skraju gminy Mircze, nad rzeką Bug, w obrębie Kotliny Hrubieszowskiej. Pierwsza wzmianka o Kryłowie pochodzi z roku 1430/31 i wtedy należał do kniazia kobryńskiego Romana Lubartowicza. Niedługo potem wieś nadano Janowi Tęczyńskiemu, który posiadał ją przed 1458 rokiem. W roku 1470 Kryłów należał do Mikołaja Tęczyńskiego i wkrótce stał się ośrodkiem osobnej włości, położonej w obrębie ziemi chełmskiej.

KOŚCIASZYN, gm. Dołhobyczów

==KOŚCIASZYN==, gm. Dołhobyczów, pow. Hrubieszów Wieś położona na zachodnim skraju gminy Dołhobyczów, nad potokiem Sulimówka, w obrębie Grzędy Sokalskiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1394, kiedy książę bełski Ziemowit IV nadał wieś dominikanom bełskim. W 1472 roku było tu 6 łanów użytków i karczma, natomiast w 1578 roku 3 łany użytków i 3 zagrodników z ziemią. Jeszcze w 1667 roku źródła notują wieś w posiadaniu ojców dominikanów bełskich. W 2 poł.

KADŁUBISKA, gm. Dołhobyczów

==KADŁUBISKA==, gm. Dołhobyczów, pow. Hrubieszów Wieś położona w środkowej części gminy Dołhobyczów, w obrębie Grzędy Sokalskiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1472, kiedy były tu 2 łany użytków i młyn. W 1491 roku właścicielem wsi był Jan Malicki z Malic. Rejestr poborowy z 1531 roku notował w Kadłubiskach 1 łan użytków i młyn o 1 kole. W 1578 roku Marcin Kadłubiski posiadał tu 1/2 łana użytków i 1 zagrodnika bez ziemi, natomiast Rybałtowska 1/4 łana użytków. Zarówno Jana z Malic jak i Marcina Kadłubiskiego należy prawdopodobnie łączyć z rodziną Rulikowskich.

HOROSZCZYCE, gm. Dołhobyczów

==HOROSZCZYCE==, gm. Dołhobyczów, pow. Hrubieszów Wieś położona w środkowej części gminy Dołhobyczów, w obrębie Grzędy Sokalskiej. Przed 1421 rokiem połowa wsi należała do Bartłomieja z Choroszczyc, który w tym roku odstąpił swoją część Henrykowi Turkowi w zamian za Łaziska i Sławęcin. W latach 1468-88 występował Mikołaj (Zdziarski) z Oskierczyc (Siekierzyniec), właściciel części Horoszczyc. W 1472 roku Oskierczyce z częścią Horoszczyc liczyły łącznie 3 łany użytków.

HONIATYN, gm. Dołhobyczów

==HONIATYN==, gm. Dołhobyczów, pow. Hrubieszów Miejscowość położona na wschodnim skraju gminy Dołhobyczów, w obrębie Grzędy Sokalskiej. W 1468 roku wieś była własnością Jana z Honiatyna, który wraz z braćmi ufundował kościół w Oszczowie. Według rejestru poborowego w 1472 roku Honiatyn liczył 1 i 3/4 łana użytków oraz młyn. W 1578 roku wieś należała do parafii łacińskiej w Warężu i była we władaniu Dzieduszyckiego, właściciela 11 zagrodników z ziemią i 3 komorników. W 1666 roku właścicielem Honiatyna był Felicyan Brześciański herbu Sas, żonaty z Heleną z Siestrzewitową.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce debiutuje w Bollywood

Część zdjęć do bollywoodzkiej komedii romantycznej „Shaandaar” powstanie we wnętrzach pałacu Zamoyskich w Kozłówce. Z tego powodu od 13 do 21 listopada Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie nieczynne dla zwiedzających. Na kilka dni pałac kozłowiecki stanie się luksusowym hotelem. W jego wnętrzu pojawią się gwiazdy indyjskiego kina: Shahid Kapoor i Alia Bhatt. Turystów, którzy chcieliby podpatrywać pracę ekipy filmowej czeka rozczarowanie. Do pałacowych wnętrz wstęp będzie mieć jedynie ekipa filmowa. Filmowcy przyjeżdżają do Kozłówki już 13 listopada.

Wielkie urodziny Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Przedstawicieli: arystokracji, biznesu, polityki, wojskowości i kultury połączyły uroczystości 70-lecia Muzeum Zamoyskich. Odbyły się one 18 i 19 września na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce. Powołane tu w listopadzie 1944 roku muzeum było pierwszą tego typu placówką w powojennych dziejach Polski. Uroczystości rozpoczęła sesja naukowa „Muzea-rezydencje w Polsce – dziesięć lat później”. Uczestniczyli w niej muzealnicy, historycy sztuki, pasjonaci miejsc służących kulturze, a ulokowanych w dawnych siedzibach królewskich, arystokratycznych czy ziemiańskich. Opowiadali m.in.

Lato w Kozłówce

W Muzeum Zamoyskich w Kozłówce trwa sezon turystyczny. Dla pracowników oznacza to wytężoną pracę. W tym roku turyści nie zapomnieli o Muzeum Zamoyskich i odwiedzają je tłumnie. Największy ruch notujemy w soboty i niedziele. Jeśli planują Państwo wizytę w Kozłówce, przypominamy, że Muzeum jest czynne w czasie najbliższego, wydłużonego weekendu. 15, 16 i 17 sierpnia kasa muzealna będzie czynna od 10.00 do 17.00. Na naszej stronie internetowej można dokonać rezerwacji zakupu biletu on-line. Tegoroczne lato przyniosło nam dwie niespodzianki. Pierwszą jest mały pawik.

Foto-konkurs "Pocztówki z Kozłówki"

Foto-konkurs „Pocztówki z Kozłówki” Muzeum Zamoyskich w Kozłóce zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie fotograficznym „Pocztówki z Kozłówki”. To propozycja dobrej zabawy i odrobina rywalizacji – najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone (dyplomy, albumy pamiątkowe oraz grafiki związane z Muzeum). Trafią także na wystawę, przygotowaną w kozłowieckiej galerii „Z ogrodu” we wrześniu b.r. Ekspozycja będzie prestiżowa. Będzie ją można oglądać bezpłatnie w miesiącu najważniejszych uroczystości jubileuszowych, odbywających się w naszej placówce.