DrukujDrukuj

Browar w Zwierzyńcu

Autor:
MartaC
Browar w Zwierzyńcu

Krótka historia zabytkowego browaru w Zwierzyńcu.

Browar w Zwierzyńcu został założony w ramach Ordynacji Zamojskiej przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego. Zakład zbudowano w latach 1802–1806 w miejscu dawnej rezydencji Zamoyskich. Początkowo nosił nazwę Browar Angielski i warzono w nim piwo pod nadzorem angielskich piwowarów.

Po II wojnie browar został znacjonalizowany. Początkowo funkcjonował pod zarządem spółdzielni rolniczej Samopomoc Chłopska w Zwierzyńcu.

W latach 1992-2010 dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu była Perła - Browary Lubelskie S.A. W 2008 Perła wstrzymała produkcję piwa. W Zwierzyńcu czynna była tylko rozlewnia. Dwa lata później wycofała się z dalszej dzierżawy browaru.

W 2011 roku przetarg na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu wygrała lubelska firma Euro-Projekt. Szef firmy z Lublina zaoferował wyższą cenę najmu (rocznie ponad 200 tys. złotych plus podatek VAT). Zapewniał też, że produkcja piwa ruszy w ciągu roku.Tak się nie stało, więc w kwietniu 2012 roku firma Euro-Projekt z Lublina musiała oddać klucze do zakładu. Starostwo będzie szukać kolejnego dzierżawcy zabytkowego browaru.

Anna Szewc

Czytaj więcej o losach browaru w Zwierzyńcu:

Browar w Zwierzyńcu będzie znów do wzięcia

Brak głosów