DrukujDrukuj

MKS Stal Poniatowa

Etykietowanie:
Treść nie została jeszcze zweryfikowana przez moderatora.

MKS Stal Poniatowa


Tradycje sportowe w Poniatowej sięgają roku 1951 i związane są z utworzeniem Klubu Sportowego przy ówczesnych zakładach Sprzętu Instalacyjnego. Inicjatorami działalności poniatowskiej „Stali” byli: Wacław Dragun, Mieczysław Drzewoski, Jerzy Kraskiewicz, Jan Mikoda, Adam Popiołek, Marian Rodzik oraz pierwsi prezesi w latach 1951-1952 Stefan Spychała i Jan Werner.
W ciągu niespełna sześćdziesięcioletniej działalności klubu działało w nim wiele sekcji sportowych: koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki, a także sekcje szachowa, kolarska, bokserska, brydża sportowego, tenisa stołowego a nawet narciarska. Nie zabrakło także sekcji dyscypliny sportowej , cieszącej się największą popularnością – piłki nożnej.
Jedenastka „Stali” debiutuje 1 maja 1951 roku w towarzyskim meczu z „Opolanką” Opole Lubelskie (mecz kończy się niestety przegraną 1:3). W roku 1955 „Stal” awansuje z klasy rozgrywkowej „B” do klasy „A”.
Przełomowym okazuje się rok 1971, w którym klub otrzymuje nowe boisko z zapleczem socjalno-treningowym przy ulicy 22 Lipca (obecnie 11 Listopada). Na efekty nie trzeba było długo czekać. W sezonie 1971/72 piłkarze zdobywają mistrzostwo Ligi Okręgowej i awansują do Ligi Międzywojewódzkiej gdzie z wyjątkiem dwóch sezonów (1973/74, 1974/75) grają nieprzerwanie do 1983 roku. W tymże roku klub awansuje do III Ligi. Runda jesienna sezonu 1983/84 przynosi wicemistrzostwo grupy. Niestety niewiele zabrakło do awansu. Kolejne lata nie były już tak łaskawe zarówno dla działaczy, zawodników jak i kibiców.
W sezonie 2001/2002 „Stal” awansuje do IV ligi by po zaledwie jednym sezonie spaść do Klasy Okręgowej gdzie walczy w sezonach 2003/2004, 2004/2005 o awans do IV ligi.
Sukces przychodzi w sezonie 2005/2006 po długim okresie oczekiwania i awans do IV Ligi Lubelskiej. Do sukcesu piłkarzy „Stali” poprowadził trener Grzegorz Komor.
Obecnie w sezonie 2008/2009 „Stal” posiada drużynę grającą w II Lidze.

Na trwałe w historii poniatowskiej piłki zapisały się nazwiska szkoleniowców, z którymi klub świecił swe największe sukcesy. Byli to: Zygmunt Kuś, Ryszard Kuśnierz, Ryszard Rybicki i Marek Maciejewski.
Trudno pominąć także zawodników, którzy „wypłynęli na szersze wody” i zostali czołowymi piłkarzami w swoich nowych klubach: Roman Dębiński, Sławomir Wójtowicz (I Liga w Motor Lublin), Ryszard Ochodek (II Liga w Broni Radam), Zdzisław Prejbusz (II Liga w Avia Świdnik).

Nazwy klubu w jego historii:
Klub Sportowy KS „Stal” Poniatowa
Robotniczy Klub Sportowy RKS „Stal” Poniatowa
obecnie Miejski Klub Sportowy MKS „Stal” Poniatowa


Rafał Pastwa

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)