DrukujDrukuj

Teatr Stary w Lublinie po remoncie (zdjęcia, wideo)

Autor:
MartaC
Teatr Stary w Lublinie po remoncie

Teatr Stary mieszczący się przy ul. Jezuickiej w Lublinie przeszedł gruntowny remont i w 2012 roku zaprasza widzów na pierwsze spektakle.

Gmach teatru pochodzi z 1822 roku. Jego budowniczym i pierwszym właścicielem był oficer napoleoński, inżynier Łukasz Rodakiewicz. Po śmierci Rodakiewicza w 1853 roku opiekę nad Starym objęła jego córka Julia wraz z mężem, Romualdem Makowskim.

Od tego czasu budynek zwano "Teatrem Makowskich”. W 1907, przy ul. Jezuickiej otwarto tu jedno z pierwszych w Polsce kin pod nazwą "Theatre Optique Parisien”, zmienianą potem na "Rialto”. Działało ono równolegle ze sceną teatralną. Pokazy trzeba było zakończyć w 1920 roku, ze względu na zły stan budynku. Seanse wróciły dopiero w 1944 roku, ale już na początku lat 50. Teatr odebrano właścicielom. Gmach przejęło państwo. Do 1981 r. funkcjonował on, jako kino Staromiejskie.

Ostatni seans przy ul. Jezuickiej odbył się w 1981 roku. Od tamtej pory Teatr Stary stał pusty i obracał się w ruinę. W 2005 roku przeszedł w ręce miasta. Dwa lata później rozpoczęły się prace na projektem renowacji. Budynek groził zawaleniem, więc jednocześnie trzeba było prowadzić roboty zabezpieczające.

– W Teatrze zastosowano szereg indywidualnych rozwiązań architektonicznych. Są nie do powtórzenia. Ze oryginalnego gmachu udało się zachować przede wszystkim wystrój wnętrz. Jednocześnie pojawiło się wiele nowych elementów - wyjaśnia Maria Balawejder–Kantor, współautorka projektu z biura architektonicznego Inwestprojekt Partner 6.

Najbardziej widoczne to olbrzymie okna. Pod budynkiem powstały też dwie podziemne kondygnacje. Znalazło się tam miejsce m.in. na szatnię, obszerne foyer i pomieszczenia techniczne. Zmieściły się również trzy zapadnie sceniczne i orkiestron. Całkowicie przebudowano zascenie. Odtworzone zostały dawne loże i teatralne galerie.

Widownia Starego może pomieścić ponad 100 osób. Podczas remontu zmieniono ustawienie foteli. Teraz żaden element konstrukcyjny nie zasłania widoku na scenę. Po przebudowie, powierzchnia Teatru zwiększyła się z niecałych 800 do 1400 mkw. Znalazło się też miejsce na obszerną wystawę znalezisk, jakie wydobyto w czasie remontu.

Na inauguracyjny koncert w Teatrze Starym 11 marca 2012 ma przyjechać m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

Warto wiedzieć:

Budynek u zbiegu ul. Dominikańskiej i Jezuickiej jest najstarszym obok Starego Teatru w Krakowie obiektem tego typu w kraju.

Na podstawie artykułów Jacka Szydłowskiego z Dziennika Wschodniego

Repertuar Teatru Starego można znaleźć na stronie www.teatrstary.lublin.pl/program

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)